I přes stále opakovaná varování uhyne každé léto několik zvířat, nejčastěji psů, která nechají nezodpovědní majitelé uzavřené v odstavených automobilech. Majitelé často argumentují tím, pes byl ve vozidle jen chvíli… (schválně si někdy změřte, jak dlouho Vám trvá nákup v supermarketu), ale i chvíle může být pro Vašeho miláčka osudná.
Psí kůže obsahuje minimální množství potních žláz, které napomáhají termoregulaci a ochlazování tělesného povrchu. K ochlazování dochází pomocí zrychleného povrchního dýchání, díky kterému se ve zvýšené míře odpařuje voda z povrchu dýchacích cest. Problémy mohou mít zejména plemena se zkrácenou čenichovou partií (buldoci, boxeři, šarpejové…), psi z dýchacími obtížemi, nebo starší jedinci. Vystavíte –li svého psa působení vysoké teploty okolí – a nemusí se jednat jen o přímé působení slunce, dochází u psů ke stavu, který je označován jako úžeh. Tedy celkové přehřátí organismu. Příznaky může být zrychlené až těžké dýchání, malátnost, celková slabost, zvýšená teplota (zpravidla blízko 42°C). Psovi se tvoří pěna u tlamy, může zvracet, snaha o únik se střídá s apatií. Dochází ke zrychlené srdeční činnosti, zvíře dostává křeče, později nastává celkový kolaps a bezvědomí a mnohdy smrt.
Pro poskytnutí první pomoci je nutné co nejdříve přerušit působení vysokých teplot. Psa přemístit do stínu a chladit, ideálně zabalením do vlhkého ručníku a postupným poléváním chladnou vodou – pozor na teplotní šok, (nouzově obložením zvířete sáčky s ledem např. mraženou zeleninou) a samozřejmě transport k veterinárnímu lékaři.
Pokud jste se svým pejskem na cestách zajistěte mu dostatečný přísun vzduchu (např. použitím automřížky do okna), umožněte mu přístup k čerstvé vodě, častěji na vhodném místě zastavte a nechte jej pobývat mimo automobil, případně nechte psa vykoupat.
K přehřátí organizmu nemusí nutně dojít jen v automobilu, ale i ve špatně větraných, přehřátých budovách, nebo ve stínu na rozpáleném parkovišti. Často používaná betonová dlažba výborně akumuluje sluneční energii a vyzařuje teplo ještě po mnoho hodin. Myslete na to při procházkách se zvířaty ve městech, ale i při výstavách a soutěžích. Přizpůsobte denní režim vysokým teplotám. Venčete psy brzy ráno a na večer. Vycházky přes den omezte na nezbytně nutnou dobu bez zátěže a volte vhodné prostředí.
Pro představu jaká je teplota v odstaveném automobilu jsem provedl kontrolní měření ve svém Opelu Astra combi, který jsem vychlazený na 23°C převezl na přímé slunce. Vozidlo mělo pootevřená okénka zadních dveří (cca 5cm). Měření bylo provedeno digitálním teploměrem s teplotním limitem +70°C a s externím čidlem na dvou místech vozu – v kufru automobilu a mezi sedačkami. Vzdušná vlhkost dosahovala na začátku měření 63%.
Po deseti minutách byla teplota uvnitř vozidla těsně před hranicí 40°C a vlhkost klesla na 31%. Po půl hodině byla teplota 52,5 °C a vlhkost jen 23%. Mezitím slunce začalo svítit okénkem na teploměr na sedačce, teplota během necelých tří minut vystoupala na 69,1 °C, vlhkost klesla na pouhých 20%. Displej na teploměru přestal být čitelný.